Decyzja Rady UE z 2015 roku, na mocy której do poszczególnych państw Wspólnoty relokowanych miało zostać 120 tys. imigrantów z obozów z Grecji oraz Włoch z dniem 26 września 2017 roku przestanie obowiązywać! Czy to dlatego UE ostatnio tak bardzo naciska na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, aby przyjęły imigrantów?
W artykule 13 decyzji Rady UE 2015/1601 z dnia 22 września 2015 r. ustanawiającej środki tymczasowe w obszarze ochrony międzynarodowej na rzecz Włoch i Grecji wynika, znajduje się poniższy zapis:
Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 26 września 2017 r.
Oznacza to, że zgodnie z tym dokumentem, po tym okresie państwa nie muszą już przyjmować kwot uchodźców, do których wcześniej się zobowiązały.
Warto zaznaczyć, że jeżeli teraz kraje unijne miałyby ponosić koszty finansowe niezrealizowania owej decyzji, to zapłacić musiałyby niemal wszystkie państwa UE, ponieważ niemal żaden kraj nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
CZYTAJ TAKŻE: Żaden kraj Unii nie przyjął wszystkich przydzielonych imigrantów, a Komisja Europejska chce ukarać Polskę
Dla przykładu - Niemcy do połowy czerwca tego roku przyjęły 5658 uchodźców, a zobowiązały się, że przyjęcia 27 tys. osób. Francuzi zaś, mieli przyjąć 19714 uchodźców, a faktycznie przyjęli 3478 osób.
Ciekawe, co jak na ten fakt zareagują unijni urzędnicy, którzy tak chętnie pouczają nasz kraj odnośnie solidarności?
as/http://eur-lex.europa.eu
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/357812-decyzja-rady-ue-o-relokacji-uchodzcow-za-kilkanascie-dni-przestanie-obowiazywac-czy-to-powod-zwiekszonej-presji-ke-na-polske
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.